Výsledky v rámci ochrany pralesov
Jedným z najdôležitejších cieľov projektu bolo zabezpečenie efektívnej a účinnej ochrany pralesov na Slovensku. Hlavnou činnosťou zameranou na ochranu pralesov (predovšetkým v existujúcich prírodných rezerváciách), bolo vykonávanie advokačných aktivít. FSC Slovensko sa hneď na začiatku realizácie projektu (máj 2009) prihlásilo do konaní na všetkých osem krajských úradov životného prostredia a Ministerstvo životného prostredia SR. Aj keď FSC Slovensko malo záujem stať sa účastníkom konania, resp. zúčastnenou osobou len v presne vymedzenom malom okruhu konaní, ich počet a rozsah ďaleko presiahol očakávania projektu. Celkovo bolo zaevidovaných 230 podaní, pričom FSC Slovensko sa prihlásilo do 36 konaní v rámci, ktorých spracovalo a odoslalo viac ako 50 listov, stanovísk, návrhov či podnetov. V rámci stanovísk sa snažilo aktívnou odbornou argumentáciou zabrániť realizácií aktivít smerujúcich k poškodzovaniu pralesov alebo cenných prírodných lesov. Potešiteľná je skutočnosť, že orgány ochrany prírody brali stanoviská FSC Slovensko ako relevantné podklady či dôkazy v konaniach, v odôvodneniach svojich rozhodnutí často citovali odborné argumenty uvádzané v týchto stanoviskách a čo je najdôležitejšie ani v jednom prípade nevydali súhlas či nepovolili výnimku, ktoré by umožňovali poškodenie pralesov alebo cenných prírodných lesov v 5. stupni ochrany. Negatívne možno hodnotiť pretrvávajúci stav, ktorý de facto núti, hlavne neštátnych vlastníkov lesov, žiadať o povolenie výnimky najmä vo väzbe na úhradu majetkovej ujmy. Vzhľadom na nevyjasnenosť cieľov ochrany, resp. jej nevhodné legislatívne zadefinovanie a nejednoznačnosť legislatívnej úpravy na úseku ochrany prírody, obhospodarovania lesov a správe štátneho majetku aj subjekty spravujúce štátny lesný majetok často žiadajú výnimky len formálne. Tento prístup zbytočne podporuje byrokraciu a odčerpáva cenné finančné a ľudské kapacity všetkým účastníkom tohto procesu. Uvedené konania sa týkali 26 území, niektorých aj opakovane, pričom verejnosti najznámejšími sú prípady PR Fabova hoľa a NPR Zadná Poľana.
Ďalšou dôležitou časťou bolo vytipovanie 5 hodnotných pralesovitých lokalít, pre ktoré FSC Slovensko spracovalo dokumentáciu ochrany prírody - projekt na ochranu (§ 54 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny) v kategórií prírodná rezervácia s piatym stupňom ochrany (§ 16, 22 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny). Predpokladalo sa, že výber týchto území môže ovplyvniť viacero skutočností (napr. akútne ohrozenie, postoj vlastníkov, unikátnosť..) avšak prednostne mali byť spracované projekty na ochranu pre najmenej zastúpené (chránené) fytocenologické (typologické) jednotky. Vzhľadom na akútne ohrozenie niektorých území smerujúce k výraznému narušeniu až likvidácií ich prírodných hodnôt FSC Slovensko tieto východiská čiastočne prehodnotilo a aspekt výnimočnosti či unikátnosti nebol preferovaný. Na základe uvedeného bol spracované projekty ochrany pre nasledovné územia:
-
Pírodná rezervácia Smrekovica (Veľká Fatra, 294,82 ha)
-
Prírodná rezervácia Suchý vrch (Veľká Fatra, 288,74 ha)
-
Prírodná rezervácia Bystrá dolina (Nízke Tatry, 1 544,47 ha)
-
Prírodná rezervácia Drastvica (Štiavnické vrchy, 206,62 ha)
-
Prírodná rezervácia Krpcovo (Veľká Fatra, 142 ha)
Projekty na ochranu boli, resp. budú predložené na príslušné KÚŽP na začatie legislatívneho konania vo veci vyhlásenia prírodných rezervácií. V prípade navrhovanej PR Smrekovice už legislatívny proces aj začal, avšak bol zastavený a biotopy a pralesy v navrhovanej PR boli poškodené.
V rámci aktivity sa FSC Slovensko snažilo zabezpečiť ochranu pralesov aj v rámci nelegislatívnych nástrojov, akým je napríklad certifikácia lesov. Pralesy boli v systéme certifikácie zaradené medzi lesy s veľkým spoločenským významom, čo im zabezpečí špecifický status (certifikované subjekty musia v týchto lesoch zachovať ich „ochrannú hodnotu“ a nesmú ich poškodiť alebo zničiť).
Využila sa aj možnosť zabezpečenia ochrany v rámci doplňovania siete NATURA 2000. Údaje o identifikovaných lokalitách pralesov boli poskytnuté DAPHNE – Inštitútu aplikovanej ekológie, ktorý v rámci projektu „Príprava vedeckého návrhu na doplnenie sústavy NATURA 2000 v panónskom a alpínskom bioregióne“ pripravilo vedecký návrh na doplnenie siete NATURA 2000 na Slovensku. Podľa predbežných výstupov projektu boli všetky identifikované pralesové lokality doteraz nezaradené do sústavy území NATURA 2000 zaradené do vedeckého návrhu na jej doplnenie. Aj ostatné cenné lesy (pralesové zvyšky, prírodné lesy) boli zohľadňované pri spracovaní vedeckého návrhu.