25. november 2024
Na Studienci v Nízkych Tatrách prebieha príprava na novú ťažbu. V piatok 22.11.2024 boli na lokalite vyťažené ďalšie stromy s cieľom pripraviť miesto pre lanovku. Ignorovanie vedeckých poznatkov, odbornosti a rozumu pokračuje ďalej bez ohľadu na dopady. Nepomohlo zdokumentovanie vzácnych druhov, medializácia, trestné oznámenie ani podnet na okresný úrad. Nepomohlo ani to, že Odštepný závod Poľana získal minulý rok FSC certifikát obhospodarovania lesa a uvedenú lokalitu zaradil medzi lesy s veľkým spoločenským významom z dôvodu výskytu vzácnych, ohrozených a zriedkavých druhov, ako aj medzi referenčné plochy, kde má v zmysle pravidiel FSC platiť bezzásahový režim. Ak sa ťažba okamžite nezastaví, budeme žiadať odobratie FSC certifikátu.
Lokalita Studienec je výnimočná, na pomerne malom území sa tu strieda viacero vzácnych lesných biotopov, ktoré sú popretkávané prirodzenými sutinami, prameniskami a skalnými biotopmi. Vek niektorých stromov (najmä jedlí, borovíc, javorov horských, bukov, smrekov a vzácne i dubov) tu dosahuje 200 až 300 rokov.
Ide o unikátnu lokalitu najmä z hľadiska výskytu a množstva chránených a ohrozených druhov hmyzu a húb. To potvrdili aj prieskumy, ktoré vykonali vedci a odborne spôsobilé osôby po augustovej ťažbe.
Na tomto konkrétnom prípade zároveň jasne vidíme aj dopady “čistiek” a personálnych zmien na správach chránených území. V tomto prípade úplne zlyhala Správa národného parku Nízke Tatry. Najskôr vydala súhlasné stanovisko na vykonanie náhodnej ťažby na lokalite a potom v októbri, keď občianske združenie PRALES podalo podnet na vydanie zákazu lesohospodárskej činnosti na Okresný úrad v Banskej Bystrici sa v rámci preskúmavania podnetu vyjadrili, že “navrhovaný paušálny zákaz pre vykonávanie lesohospodárskych činností nemá opodstatnenie”. Na základe tohto vyjadrenia okresný úrad žiadosti občianskeho združenia PRALES nevyhovel.
Pritom v tom čase mala správa národného parku už v rukách “Správu z mapovania chrobákov na lokalite”, ktorá potvrdila unikátnosť lokality, čo sa týka výskytu a množstva chránených a ohrozených druhov chrobákov. V správe je tiež jasne uvedené, že sa na priaznivom stave biotopov chránených druhov chrobákov negatívne prejavili ťažbové zásahy a predovšetkým posledný zásah v poraste č. 4207 z augusta tohto roka. Zároveň sa na základe mapovania nepotvrdil zvýšený výskyt napadnutých smrekov (tzv. aktívnych chrobačiarov), ktoré by predstavovali zvýšené riziko pre šírenie podkôrneho hmyzu.
V spolupráci s iniciatívou MY SME LES bola vykonaná analýza ťažbového zásahu z augusta 2024 v poraste 4207. Na holine po ťažbe sa zamerali všetky pne, zmerali ich priemery a určili dreviny. Na ploche bolo vyťažených celkom 477 stromov, z ktorých len 183 ks boli smreky, 161 ks boli jedle, 21 ks boli buky, 5 ks boli borovice a 7 ks tvorili ostatné listnaté dreviny. Len pri smreku možno predpokladať, že išlo o suché alebo podkôrnym hmyzom napadnuté stromy (aj to určite nie všetky), pri všetkých ďalších drevinách išlo takmer s istotou o životaschopné zdravé stromy. Analýza tiež potvrdila, že zdravé stromy sa cielene ťažili aj mimo trasy lanovky.
Absurdnosť celého prípadu zvyšuje fakt, že Odštepný závod Poľana získal minulý rok FSC certifikát obhospodarovania lesov . Ten by mal garantovať, že sa pri obhospodarovaní lesov dodržiavajú prísne environmentálne a sociálne požiadavky, mnohé nad rámec platnej slovenskej legislatívy. V rámci certifikácie boli lesy na lokalite Studienec zaradené medzi lesy s veľkým spoločenským významom z dôvodu výskytu vzácnych, ohrozených a zriedkavých druhov, ako aj medzi referenčné plochy, kde sa má v zmysle pravidiel FSC uplatňovať bezzásahový režim. Lesy Slovenskej republiky, š.p. OZ Poľana tak hrubo porušujú požiadavky certifikácie, ktoré sa len nedávno dobrovoľne zaviazali, že ich budú dodržiavať.
Poslednou kvapkou nezmyselnosti na celom prípade je, že podľa vyjadrení vedúceho Lesnej správy Brusno je realizácia ťažby ekonomicky nerentabilná a vytvára stratu.
Občianske združenie PRALES a iniciatíva My sme les vyzývajú Lesy SR, š.p. OZ Poľana na okamžité zastavenie ťažby, inak budeme žiadať, aby certifikačná autorita odobrala lesnému závodu FSC certifikát.
Tu je link na fotogalériu k ťažbe na lokalite.